Co dětem k Vánocům? Inspirace pro výběr dárků pod stromeček

Vánoce se rychle blíží a s nimi i šťastné chvíle, kdy děti najdou pod stromečkem dárky od Ježíška. Výběr těch pravých hraček či dárků ale často dělá rodičům vrásky na čele. Kam se letos ubírat, abychom udělali radost, a přitom nezruinovali rodinný rozpočet? Přinášíme pár tipů a inspiraci pro výběr vánočních dárků podle věku dítěte.…

Vánoce se rychle blíží a s nimi i šťastné chvíle, kdy děti najdou pod stromečkem dárky od Ježíška. Výběr těch pravých hraček či dárků ale často dělá rodičům vrásky na čele. Kam se letos ubírat, abychom udělali radost, a přitom nezruinovali rodinný rozpočet? Přinášíme pár tipů a inspiraci pro výběr vánočních dárků podle věku dítěte.

Kojenci a batolata

U těch úplně nejmenších je dobré vsadit na hračky z přírodních materiálů, které podpoří smyslový a motorický vývoj. Výbornou volbou je hrací deka s přišitými hračkami z různých materiálů, které malé prstíky rády ohmatávají. Zábavu jim udělají i chrastítka, kousací hračky do ruky nebo gumové knížky do koupelny. Pozor ale na malé části, které by mohly skončit v puse – ty se pro kojence nehodí.

Batolata zase ocení větší stavebnice z měkkých kostek, skládací kostky, velké molitanové kostky nebo první vozítka, káry a tahací hračky, se kterými se mohou pohybovat po bytě. Dobrou volbou jsou také objemné hrací kostky s písmeny a obrázky zvířátek. Své oblíbence jistě najdou i v kuličkových koupelích a aktivních centrech, která dítě zabaví na dlouhou dobu.

Předškolní děti

S přibývajícím věkem začínají děti objevovat svět kolem sebe. To je ten pravý čas na dárky, které podpoří jejich zvídavost, zručnost i fantazii. Skvělou volbou budou stavebnice, se kterými mohou cvičit jemnou motoriku i prostorovou představivost. K dispozici jsou jak klasické dřevěné kostky, tak moderní stavebnice z plastu. Děti tohoto věku ale baví i puzzle, skládanky, vystřihovánky, jednoduché společenské hry a kreativní dárky jako např. dětské nářadí na bábování.

Z hraček, které podpoří pohybový vývoj, lze vybírat mezi jezdícími autíčky, koloběžkami, míči, švihadly či trampolínou pro doma. Tradičně oblíbené jsou také panenky, plyšáci a interaktivní hračky jako například chůvičky nebo elektronická zvířátka. Pro holčičky budou lákavé sady na vaření, pečení, šití či výtvarné tvoření. Chlapci zase ocení stavebnice aut, vláčků nebo letiště.

Školní děti

S nástupem do školy děti dostávají větší samostatnost, a tak mohou dostat i náročnější dárky. Stále je baví konstruktivní a kreativní hračky – stavebnice, lego, výtvarné potřeby, ale také knihy, společenské hry, hlavolamy či dětské encyklopedie.

Dívky bude těšit šicí stroj, kadeřnické potřeby, šperkařské soupravy nebo deníček s visacím zámkem. Chlapci se zabaví u stolního fotbalu, chemické soupravy na pokusy, soupravy na broušení kamenů, ale i puzzle a sudoku. V oblibě stále zůstávají hudební nástroje, traktůrky na dálkové ovládání nebo elektronická autíčka.

Starší děti

S rostoucím věkem děti začínají toužit po věcech jako jsou chytré telefony, tablety, elektronika či módní oblečení. I tak ale jistě ocení třeba knihy oblíbených autorů, deskové hry, vstupenky na koncert, knihu letenek nebo poukaz na zážitkový dárek.

Zábavnou volbou mohou být také diáře, kalendáře či deníčky na důležité zápisky. Dívky potěšíte doplňky do pokojíčku jako polštáře, přehoz přes postel, make-up nebo šperky. Pro chlapce jsou vhodné sportovní potřeby jako inline brusle, míče, streetwear oblečení či batoh. Největší radost ale uděláte elektronikou jako jsou sluchátka, reproduktory, herní konzole, powerbanka nebo externí disk.

Při výběru vánočních dárků je důležité zohlednit nejen věk a zájmy dítěte, ale také rodinný rozpočet. Není nutné utrácet majlant za nejmodernější techniku – i maličkost v podobě společenské hry, knihy nebo výtvarných potřeb může udělat velkou radost. Dbejte také na bezpečnost hraček a vybírejte spíše kvalitní výrobky od prověřených značek. Největší odměnou vám pak bude úsměv na tváři vašeho dítěte, až najde ten pravý dárek pod stromečkem.

Magda Ordeltová

Magda píše pro tento blog dlouho a ráda.

Často kladené otázky

Kontaktujte nás
 • Jaký dárek koupit malému dítěti kolem 1 roku?

  Pro batolata kolem 1 roku věku jsou ideální hračky na procvičování motoriky, smyslů a řeči. Doporučuji volit velké měkké kostky, chrastítka, jednoduché skládačky, gumové hračky do koupelny nebo interaktivní knížky či hudební hračky.

 • Kolik bych měl utratit za vánoční dárek pro své dítě?

  Cena dárku by měla odpovídat věku dítěte a finančním možnostem rodiny. Pro malé děti postačí i levnější hračky kolem 300 Kč. S rostoucím věkem se cena dárků zvyšuje, ale není potřeba přehánět to s luxusními technologiemi za tisíce.

 • Kde nakoupit kvalitní a bezpečné hračky?

  Bezpečné a kvalitní hračky se vyplatí kupovat ve specializovaných obchodech nebo ověřených e-shopech. Vyhněte se pochybným tržnicím a levným produktům nejasného původu.

 • Jaký dárek koupit dospívající dívce k Vánocům?

  Starší dívky potěšíte módními doplňky, šperky, líčením, knihou oblíbeného žánru, deníčkem, vstupenkami na koncert, fotoalbem nebo poukazem na zážitkový dárek.

 • Co koupit chlapci k Vánocům?

  Pro chlapce jsou vhodné stavebnice, knihy o jeho koníčcích, společenské hry, sportovní potřeby, poukaz do adrenalinového centra nebo moderní elektronika jako sluchátka či reproduktor.

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

No results