Co ocení čtenáři?

Zdá se, že pro osoby, které milují knihy, se nakupuje snadno - stačí jim koupit knihu. Teda vlastně vůbec. Když se nad tím zamyslíte, máte vůbec představu, jakou knihu přesně? Víte, co už četli? Znáte slavné autory, které tajně nenávidí a ty méně známé, kteří je svojí tvorbou oslovili? Je také pravděpodobné, že každý, stejně…

ctenari

Zdá se, že pro osoby, které milují knihy, se nakupuje snadno – stačí jim koupit knihu.

Teda vlastně vůbec.

Když se nad tím zamyslíte, máte vůbec představu, jakou knihu přesně? Víte, co už četli? Znáte slavné autory, které tajně nenávidí a ty méně známé, kteří je svojí tvorbou oslovili? Je také pravděpodobné, že každý, stejně jako vy, ví, že obdarovávaná osoba má ráda knihy. Připojíte se tedy k dlouhému seznamu lidí, kteří se je pokusí obdarovat jedním nebo dvěma romány.

Naštěstí se tomuto nešvaru můžete vyhnout tím, že místo knihy samotné darujete dárek s ní spojený.

Podpeřinoví čtenáři

Každý pravý knihomol si jako malý rozhodně četl s baterkou pod peřinou. To už teď asi není potřeba, ale přítmí je pro večerní čtení kolikrát daleko příjemnější, než rozsvícený lustr. Intimní světlo navodí tu správnou atmosféru. Navíc – kdo by se chtěl po přečtení několika dechberoucích a ukolébávajících kapitol zvedat s postele a natahovat se po vypínači? Můžete se tedy zamyslet nad lampičkou, přenosnou svítilnou či malými světýlky, které se dají připnout přímo na knihu.

A co pro posluchače?

Audioknihy se těší čím dál větší oblibě. Dárek pro jejich posluchače tedy můžete vybírat například z řady sluchátek – ať už klasických, či bezdrátových, náhlavních i pecek do uší. Sluchátka jsou praktickým dárkem, jelikož jejich využití je daleko širší a zdaleka nekončí u poslouchání napínavých románů. Navíc se v dnešní době stávají i módním doplňkem.

Jako v bavlnce

Udělat si pohodlí. Miluje to každý – a čtenáři možná o to víc. Představte si studený zimní večer, šálek teplého čaje a zajímavá zápletka. To vše zabalené do hřejivé deky.

Mám za to, že tímto dárkem rozhodně nic nezkazíte. A když už jsme u pohodlí – teplé papuče, či (pokud jste zruční a chcete něco vytvořit sami) vlastnoručně pletené ponožky taky rozhodně potěší. Pokud chcete investovat více, můžete se zamyslet nad křeslem či taburetem. Starosti dolů, nohy nahoru!

Vůně nejen knih

Nelze si nevšimnout, že knihomolové si čtou i nosem. Nespočítala bych, kolikrát jsem v knihkupectví někoho přistihla, jak si čichá k “čerstvé” knize. Dokonce i já, když jsem byla malá a Google mě nachytal na svůj aprílový žert v podobě “čichabajtů”, nová kniha byla to první, čemu jsem propadla a chtěla to vyzkoušet. Co ale jiné vůně?

Olejíčky do aroma lamp, vonné svíčky či tyčinky většinou nejsou krokem vedle. Je třeba si však dát pozor na výběr vůně.

A na konec – uklízení

Někteří čtenáři knihu z ruky téměř nepustí, jiní ji nechávají ležet kdekoli, kam jdou. At the end of the day, každá kniha by měla mít své místo. Chcete si znovu přečíst knihu dávno odloženou, ale odložili jste ji tak pečlivě, že si ji možná přečte až další generace?

Poličky, organizéry, oddělovače. Toto a mnohé další může pomoci udržet si mezi svazky knih pořádek, navíc tento dárek může být zajímavým designovým doplňkem domácnosti.

Pár slov na závěr

Ať už jste knihomolem sám a hledáte praktické vychytávky pro sebe, nebo sháníte něco pro osobu, která žije tisíci životy, existuje mnoho možností, které můžete využít. V tomto článku jsem se vám pokusila nabídnout několik z nich, případně vás (doufám) inspirovat pro výběr jiných, v podobném duchu. Čtenářům se přeci nemusí dávat vždy jen knihy.

Magda Ordeltová

Magda píše pro tento blog dlouho a ráda.

Často kladené otázky

Kontaktujte nás

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Dárky pro cestovatele – 10 praktických tipů od batohu po adaptér

Cestování je pro mnoho lidí skvělým způsobem, jak poznat nové kultury, země, lidi a získat nové zážitky. V případě, že hledáte dárek pro cestovatele, může být výběr velmi obtížný. Pokud stále nevíte, co by se cestovateli zrovna hodilo, připravili jsme pro vás seznam 10 originálních tipů na dárek pro cestovatele, které se hodí opravdu každému…

Magdaléna Ordeltová
dárky pro cestovatele

Dárky k MDŽ – co ženy ocení víc než 1000 slov?

Mezinárodní den žen, zkráceně MDŽ, je významným dnem, který se slaví každoročně 8. března. Tento den slouží k oslavě a uznání přínosu žen ve společnosti a k boji za rovnoprávnost pohlaví. Jedním ze způsobů, jak vyjádřit lásku a podporu ženám, je vzpomenout si na ně tento den jakoukoliv pozorností. V tomto článku se zaměříme na inspiraci…

Magdaléna Ordeltová
dárky k mdz

Dárky pro pejskaře – 7 praktických tipů

Hledání nejlepších dárků pro milovníky psů a jejich pejsky nemusí být vždy jednoduché. Nejste si jistí, čím byste takového člověka potěšili? Nevíte, co se čtyřnohému příteli hodí? V tomto článku vám přinášíme sedm praktických tipů na dárky pro milovníky psů, které rozhodně potěší nejen pejska, ale i jeho páníčka. Komu darovat: milovník psů, nebo mazlíček?…

Magdaléna Ordeltová
darky pro pejskare