Výročí svatby – co darovat? Tradiční i netradiční tipy

Výročí svatby jsou připomínkou toho, jak příjemné je mít vedle koho kráčet. Koho by nebavilo oslavovat lásku? Proto jsou výročí tak úžasná, přesto ale mohou přinášet určitý tlak. Pro partnery jsou dárky k výročí potvrzením, že jsou do sebe stále zamilovaní (nebo se alespoň mohou vystát) a vyjádřením toho, jak jsou si vděční za lásku,…

vyroci svatby

Výročí svatby jsou připomínkou toho, jak příjemné je mít vedle koho kráčet. Koho by nebavilo oslavovat lásku? Proto jsou výročí tak úžasná, přesto ale mohou přinášet určitý tlak. Pro partnery jsou dárky k výročí potvrzením, že jsou do sebe stále zamilovaní (nebo se alespoň mohou vystát) a vyjádřením toho, jak jsou si vděční za lásku, péči a čas, který si vzájemně věnují. Jak ale najít dárek, který tohle všechno řekne?

Tradiční pojmenování pro výročí svatby

O zlaté či diamantové svatbě jste už rozhodně slyšeli. Věděli jste ale, že i jiná výročí nesou své pojmenování a někdo se podle těchto “materiálů” řídí při výběru dárků? Vybrala jsem pár výročí, které je třeba zmínit. Pokud chcete inspiraci, tady ji máte!

Počet letTradiční pojmenování
1papírová
2bavlněná
3kožená
4lněná, hedvábná
5dřevěná
6železná, cukrová
7vlněná, měděná
8bronzová, plechová
9hliněná, měděná
10cínová, hliníková
20porcelánová
50zlatá

První rok spolu

Tradiční dárky k prvnímu výročí jsou reprezentovány papírem, který symbolizuje nové začátky a křehkost čerstvého vztahu. Může to být například dopis, kniha, album či personalizovaný komix s vašimi fotkami. A věděli jste, že vlastní potisk můžete dát i na toaletní papír?

vyroci svatby

Tři roky – vztah pevný jako kůže

Zvládnout první tři roky manželství není nic jednoduchého. Dokázali jste, že váš vztah je pevný a odolný jako kůže, která je tradiční volbou pro dárky k třetímu výročí. Mezi skvělé dárky k třetímu výročí patří například kvalitní kožená cestovní taška, pohledné pouzdro na pas, kabelka nebo pásek na hodinky.

Čtvrté výročí

Obvyklými dárky ke čtvrtému výročí bývají ovoce nebo květiny, které symbolizují rozkvět a zrání vztahu v průběhu času. Když pomineme sentimentalitu, nic nezkazíte dárkovým košem nebo dárkovou krabičkou s ovocem či sýry nebo úžasnou kyticí čerstvých květin. Pokud chcete, aby dárek vydržel déle, zvažte kytici sušených květin nebo rostlinu do květináče.

Půl desetiletí – kam ten čas utekl?

K pátému roku vašeho společného života můžete prokázat svou náklonnost dárkem ze dřeva, které představuje dlouholetou a hluboce zakořeněnou sílu. Mezi výrazné nápady na dárky k pětiletému výročí, které lze všechny personalizovat, patří prkénko na krájení (určitě se bude hodně používat), dřevěná mapa (třeba vašich oblíbených míst), dřevěná mixtape (se skutečnou kazetou uvnitř) nebo stojan na víno. Z jiného soudku – procházka lesem a víkend v horské chatě je ještě originálnější nápad.

Láska, která nerezaví

Hliník se nemusí zdát jako vhodné téma pro oslavu deseti let společného života, ale tento materiál (který nikdy nerezaví) vhodně symbolizuje odolnost a stabilitu, která je nezbytná pro dosažení desetiletého milníku. Můžete použít i nerezovou ocel (mírný podvod, já vím). Co třeba elegantní rámeček na obrázek, dekorační miska nebo praktický kapesní nůž / multitool s možností gravírování či potisku, který obsahuje detaily z vašeho výjimečného dne, nebo oblíbený text písně?

Dvacáté výročí

Při příležitosti 20 let manželství se mnoho lidí obrací ke smaragdům, liliím a porcelánu jako k tradičním dárkům. Můžete darovat porcelánovou sadu, vázu, či smaragdové šperky.

vyroci svatby

Zlatá svatba

Pokud slavíte 50 let společného života, oběma tleskám. Zlato ztělesňuje moudrost, prosperitu a dlouhověkost. Darovat můžete zlaté šperky, deku či kapesníček se zlatou výšivkou nebo jednoduše cokoliv, co je zlaté/žluté. Dvěma tucty žlutých růží doprovázených oduševnělým zpěvem známé odrhovačky vženete své drahé i po 50 letech slzy do očí. Takové romantické gesto vždycky pohladí po duši.

Když jsou konvence out

Nemusíte žádné materiály řešit. Konec konců – nejlepším dárkem pro vaši drahou polovičku bude opět to, čím jí dáte vědět, že si všímáte maličkostí, nasloucháte jí a víte, co má ráda. Vášnivé čtenářce rozhodně můžete darovat knihu i jindy, než na první výročí a s motorkářem nemusíte čekat tři roky, abyste mu darovali novou koženou bundu. To, že vám na vašem partnerovi skutečně záleží nejvíc podtrhnete tím, že k dárku přibalíte něco vlastnoručně vyrobeného. Nebo co třeba dopis?

Závěr

Ať už konvence máte rádi, nebo ne, věřím, že vás těchto pár rad inspirovalo. Konec konců – takový článek by si každý nejlíp napsal sám, jelikož přesně vy víte, co vašeho manžela či manželku nejvíce potěší. Nebojte se kroků vedle, nebojte se kroků do neznáma. Rozhodně se díky nim nestanou opět neznámí z vás. Důležité je, aby to bylo od srdce.

Přeji další spoustu společných krásných let!

Magda Ordeltová

Magda píše pro tento blog dlouho a ráda.

Často kladené otázky

Kontaktujte nás

Komentáře

Zanechte první komentář

Podobné články

Jak vybrat svatební dar?

Svatební dar je vždy velkým dilematem. Je důležité vybrat něco, co novomanžele potěší, něco co budou moci v nové domácnosti skutečně využit a usnadní jim to tak společné soužití. Zároveň však nesmíme zapomenout na naše vlastní možnosti a finanční limity. Při výběru svatebního daru je třeba brát v úvahu několik faktorů, jako je vztah k…

Magdaléna Ordeltová
svatebni dar