, Pro

Praktické dárky pro děti (2024)

Vánoce jsou obdobím, kdy chceme svým dětem udělat radost a obdarovat je něčím zvláštním. Výběr toho správného dárku ale není vždy snadný. Děti různých věkových kategorií mají odlišné potřeby, schopnosti a zájmy. Proto je dobré zamyslet se nad tím, co by se konkrétnímu dítěti mohlo líbit a co mu udělá opravdovou radost. Přinášíme několik tipů…

Vánoce jsou obdobím, kdy chceme svým dětem udělat radost a obdarovat je něčím zvláštním. Výběr toho správného dárku ale není vždy snadný. Děti různých věkových kategorií mají odlišné potřeby, schopnosti a zájmy. Proto je dobré zamyslet se nad tím, co by se konkrétnímu dítěti mohlo líbit a co mu udělá opravdovou radost. Přinášíme několik tipů na vhodné vánoční dárky pro různé věkové skupiny.

Kojenci a batolata (do 2 let)

U této věkové skupiny je důležité vybírat dárky, které podporují motorický a smyslový vývoj dítěte. Vhodné jsou jednoduché hračky z přírodních materiálů, které malé děti mohou okusovat a manipulovat s nimi.

Dobrou volbou jsou také hračky na procvičování motoriky – například jednoduché stavebnice, molitanové kostky apod.

Předškoláci (3-5 let)

Předškolní děti již dokáží hrát hry s pravidly a vydrží se soustředit na činnost delší dobu. Rády také napodobují činnosti dospělých.

Obecně platí, že předškolním dětem udělají radost hračky, při kterých mohou projevit kreativitu a něco tvořit.

Školáci (6-10 let)

Školní děti již mají více vyhraněné zájmy a koníčky. Je vhodné ptát se přímo dítěte, co by si přálo. Můžete ale vybírat z těchto obecných tipů:

  • Stolní a deskové hry (Monopoly, Osadníci z Katanu apod.)
  • Lego, Playmobil
  • Sportovní potřeby (míče, skákací lano, jízdní kolo apod.)
  • Pomůcky do školy (penál, pastelky, sešity)

Pro chlapce i dívky jsou v tomto věku oblíbené také různé pokusy a výukové hry s vědeckou tematikou.

Dospívající (11-15 let)

S dospívajícími dětmi je třeba konzultovat přímo jejich přání. V tomto období již mají většinou zcela konkrétní zájmy a koníčky. Můžete jim pořídit například:

  • Elektroniku (mobil, sluchátka, powerbanka, herní konzole apod.)
  • Lístky na koncert oblíbené skupiny
  • Tvorbu obsahu na sociální sítě (youtuberství, vlogování apod.)
  • Poukaz na zážitkový dárek (například ze Slevomatu)

V tomto věku je dobré nechat děti, aby si dárky vybraly samy, a nákup jim jen financovat. Vyhněte se věcem, o které nemají zájem.

Slovo závěrem

Závěrem lze říct, že při výběru vánočních dárků pro děti je dobré brát v potaz jejich věk, schopnosti a konkrétní zájmy. To, co udělá radost pětiletému předškolákovi, nemusí zaujmout patnáctiletého teenagera. Pokud dárek přizpůsobíte věku a osobnosti dítěte, můžete mít jistotu, že uděláte radost.

Často kladené otázky

S vybíráním dárků děti se pojí řada otázek. Zde najdete odpovědi na ty nejčastější.

Přejít na stránku produktů

Pro kojence a batolata do 2 let jsou vhodné jednoduché hračky na procvičení motoriky, smyslů a koordinace. Doporučujeme chrastítka, plyšáky, hudební hračky, molitanové kostky či jednoduché skládačky.

Předškoláci ocení hračky, při kterých mohou projevit svou kreativitu – stavebnice, výtvarné potřeby, hudební nástroje. Také společenské a naučné hry jsou vhodnou volbou.

U školních dětí je dobré ptát se jich samotných, co by si přály. Oblíbené bývají například knihy, stolní hry, sportovní potřeby, výukové pomůcky či výtvarné potřeby.

S teenagery je vhodné konzultovat přímo jejich přání. V tomto věku mají již zcela konkrétní zájmy. Lze jim koupit elektroniku, oblečení, poukazy na zážitky apod.

Inspirujte se v této naší kompletní přehledu vhodných dárků pro všechny věkové kategorie dětí. Také se ptejte přímo dětí na jejich přání či nahlédněte na e-shopy s hračkami a dárky.

Další podobné články

Pokud vás zaujaly tyto tipy, podívejte se i na další tipy, co pro vás naše redakce připravila.

praktické dárky logo

Magdaléna Ordeltová